لوازم خانگی برقیمعرفی محصول

راهنمای خرید بهترین میز اتو

اتو کشیدن لباس‌ ها ، یکی از کارهای مهمی است که بیشتر افراد در برنامه‌ هفتگی خود دارند. برخی این کار را به خشک‌ شویی سپرده و خود را از زحمت اتو کشی لباس ‌ها خلاص می ‌کنند؛ اما حقیقت این است که اگر از تجهیزات مناسب استفاده کنید ، اتو کشی لباس می‌ تواند بسیار راحت ‌تر شود. باورتان نمی ‌شود؟ کافی است امتحان کنید و اتو ، میز اتو و صندلی مناسبی را برای اتو کشی به کار ببرید. در این صورت ، ممکن است حتی اتو کشی برای شما لذت‌ بخش هم باشد. برای بسیاری از افراد خرید میز اتو بسیار ساده به نظر میرسد؛ اما خرید بی ‌دردسر و راحت ، زمانی اتفاق می ‌افتد که قبل از خرید میز اتو ، ویژگی ‌های آن را مدنظر قرار دهیم.

چند نوع میز اتو وجود دارد ؟

همانطور که می دانیم میز اتو تخته ای است که روی آن با باشت های مختلف پوشیده شده است که جنس آنها از الیاف مقاوم در برابر گرما هستند که میت وان پارچه یا لباس را روی آن اتو کرد که این میز اتو ها در دو نوع پایه دار و رو میزی با پایه فلزی و تاشو به بازار عرضه می شوند. علاوه بر این ها میز اتو ها انواع مختلفی دارند که اینها شامل :

میز اتو کوچک : این نوع میز ها که برای اتوی لبه های تیز و باز کردن لای درز آنها درست شده برای یک خیاط بسیار لازم است زیرا روی میز اتو های معمولی براحتی نمی توان درز لای یقه را باز نموده اتو کرد . با قسمت های دیگر این تخته می توان لبه های منحنی و کم انحنا را هم اتو نمود . انواعی از آن هم تخته ای دارد که با گذاشتن آن روی درز بلافاصله بعد از اتو می توان درز را تا حدی پرس نمود .

بالشتک دراز یا بالشتک درز : این نوع بالشتک برای قسمت هایی از لباس که لوله ای شکل هستند درست شده و با آن درز آن قسمت مثل درز داخلی شلوار و یا آستین را می توان باز نموده و اتو کرد.

بالشتک دستی : شکل آن مثل بالشتک بیضی است ولی کوچک است و در دست به راحتی جا می گیرد و برای درز های منحنی کوچک مثل اتو درز گردن از آن استفاده می شود . اگر بعد از اتوی درز صاف در حالیکه هنوز داغی روی پارچه است بالشتک دستی را روی آن بکشیم درز صاف تر می شود شود مانند اتوی سرد عمل می کند . البته با کمی تغییر در قسمت کلفت آن می توان از آن برای اتوی کاپ سینه مانند لباس های شب و عروس هم استفاده نمود .

ژانت : از آن به عنوان میز اتوی آستین هم نام می برند . و مانند بالشتک درز برای اتوی درز آستین و شلوار استفاده می گردد و دارای پایه کوچکی است که قسمت لوله ای لباس در آن جا می گیرد . انحنای انتهای ژانت برای اتوی کاپ خرد خورده آستین مناسب است . یعنی بعد از اینکه کاپ آستین را خرد داده و مرتب کردید برای راحت تر وصل شدن آن را اتو کرده سپس به تنه لباس بچسبانید .

بهترین برند میز اتو

هنگام خرید میز اتو به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • میزان بودجه خود را تعیین کنید.
 • میز اتویی خریداری کنید که مختص نیاز شما باشد.
 • به اندازه میز اتو توجه کنید.
 • ارتفاع میز اتو را حتما بسنجید.
 • بهتر است میز سنگین خریداری نکنید.
 • به جنس میز اتو حتما توجه کنید.
 • میز اتو باید مقاوم باشد.
 • میز اتو باید حتما گارنتی داشته باشد.

 

بلندی میز اتو باید چقدر باشد؟

میز اتوی ایستاده : در حالت استاندارد میز اتو باید به نزدیکی کمرتان برسد. اما اگر قرار است افراد دیگری نیز در منزل‌ شما از آن استفاده کنند ، بهتر است میز اتو با ارتفاع قابل‌ تنظیم بخرید. خوشبختانه بیشتر میز های اتو این قابلیت را دارند و معمولا ارتفاعشان از ۷۰ تا ۹۰ سانتی ‌متر قابل‌ تنظیم است. توجه داشته باشید اگر در منزل شما دو نفر از یک میز اتو استفاده می ‌کنند و اختلاف قدی قابل‌ توجهی دارند ، باید میز اتویی بخرید که دامنه تنظیم آن بیشتر باشد ، یعنی بتوان تغییر قابل ‌توجهی در بلندی آن ایجاد کرد.

میز اتوی پایه کوتاه : برای استفاده از میز اتو در حالت نشسته باید میز اتوی پایه کوتاه بخرید. این میز را می ‌توانید روی زمین قرار دهید و بنشینید. همچنین می‌ توانید آن را روی میز قرار دهید و خودتان روی صندلی بنشینید. به ‌طور کلی آزادی عمل در حالت نشسته کمتر است.

بلندی استاندارد : قاعده کلی برای ارتفاع اتو این است که ارتفاع میز تا کمر فرد برسد. میز اتو باید طوری باشد که اتو کشیدن برایتان راحت باشد و دستتان راحت روی آن حرکت کند. اگر میز اتو زیاد بلند باشد ، مجبور می‌ شوید دستتان را خم کنید و در این حالت روی لباس تسلط  نخواهید داشت. از سوی دیگر ، اگر میز اتو زیاد کوتاه باشد مجبور می ‌شوید کمرتان را خم کنید. در حالت نشسته هم پایه میز نباید زیاد بلند باشد که دستتان روی آن تسلط نداشته باشد.

ویزگی های میز اتو کدام اند؟

اندازه : سایز میز اتو نیز از جمله فاکتور های دیگری است که باید به آن توجه شود. در صورتی که مایل هستید وسیله‌‌ ای خریداری شده توسط شما با تمامی اتو ها سازگار باشد و فضای کافی نیز در اختیار دارید و همچنین لباس به خوبی روی آن قرار بگیرد ، نوع پهن ‌‌‌‌تر و بزرگ‌‌ تر میز اتو مناسب است در غیر این صورت اندازه‌‌‌‌ های کوچک ‌‌تر را خریداری کنید.

وزن : در گذشته میز اتو از متریال ‌‌های سنگینی مانند چوب و غیره ساخته می ‌‌شد و همین امر وزن زیادی به آن داده و جا به جایی را سخت ‌‌تر می ‌‌کرد. اما امروزه می ‌‌توان انواع سبک ‌‌تر را انتخاب کنید تا هم وزن کمتری را برای جابه جایی متحمل شوید و هم اگر از نوع توکار استفاده می ‌‌کنید به قفسه‌‌ نگهداری فشار زیادی وارد نشود.

کاور : برخی از شرکت ‌‌های تولیدی میز اتو ، همراه با آن کاور مخصوصی نیز ارائه می‌‌ دهند که در عبور گرما و رطوبت از خود و همچنین مقاومت در برابر سوختگی بسیار خوب عمل می ‌‌کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است میز اتوی انتخابی شما چنین کاوری را نداشته باشد. در هر صورت فراموش نکنید که جزء وسایل جانبی اما بسیار ضروری است.

ارتفاع : فاکتور ارتفاع برای خرید میز اتو ، حاوی دو نکته‌‌ اساسی است. اول اینکه ارتفاع آن در حالت کلی باید با قسمت لگن شما در یک راستا قرار بگیرد. دوم اینکه برخی افراد ترجیح می‌‌ دهند تا در حالت نشسته مشغول به اتو زدن لباس ‌‌ها شوند پس باید بتوانید ارتفاع میز اتو را تغییر بدهید که تمامی این میز ها این قابلیت را ندارند پس حتما مراقب باشید

مقاومت :  فراموش نکنید که اگر هنگام خرید میز اتو پیشنهاد کردیم که نوع سبک را انتخاب کنید ، تناقضی با استحکام و محکمی آن نداشته است. میز اتو هم باید وزن کمی داشته باشد مثل جنس ‌‌های استیل یا آلومینیومی اما در عین حال مقاومت خوبی نیز داشته باشد تا در برابر فشار دچار شکستگی نشود. همانطور که مشاهده کردید میز اتو از جمله وسایل ضروری هر خانه ‌‌ای است که اتو کشیدن لباس ‌‌ها را بدون هیچ درد سری میسر می ‌‌سازد اما برای خریدی مناسب ، باید به فاکتور های گفته شده کاملا عمل کنید تا بودجه‌‌ شما نیز هدر نرفته باشد.

میز اتو از کجا بخرم؟

چگونه لباس ها را اتو کنیم؟

 • زمان اتو کردن را با قرار دادن یک تکه فویل زیر پارچه میز اتو کاهش دهید. فویل گرما را منتقل کرده گویی از دو طرف اتو می‌ کنید.
 • در صورتی که روی میز اتو را شسته‌اید ، بگذارید نم ‌دار روی میز اتو خشک شود.
 • برای جلوگیری از چروک شدن در صورتی که میز اتوی شما به تجهیزاتی نظیر سر آستینی و سر یقه مجهز نیست ، قبل از اتو کردن یک حوله را لوله و داخل آستین‌ ها فرو کنید.
 • قسمت‌ های اتو شده را آن طرف میز اتو و از خود دور نگه دارید.
 • بهتر است زیر میز اتو یک پارچه تمیز پهن کنید تا وقتی لباس‌ های بلند را اتو می ‌کنید انتهای آن با زمین در تماس نباشد.
 • برخی از افراد تصور می ‌کنند که میز اتو نباید طراحی زیبایی داشته باشد و همیشه به دنبال مکانی برای پنهان کردن میز اتویشان می ‌گردند. درحالی‌که این دسته از افراد می ‌توانند از میز هایی با طراحی خاص استفاده کنند. اگر کمی ذوق و خلاقیت به خرج بدهید ، حتی می‌ توانید از میز اتو به عنوان میزی برای گلدان یا… استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا