لوازم پخت و پزمعرفی محصول

29 مدل از بهترین فلاسک های موجود در بازار

شاید شما هم به این موضوع توجه داشته باشید که بسیاری از افراد در هر شرایطی به چای یا قهوه گرم احتیاج دارند تا بتوانند خستگی خود را از این طریق از بین ببرند اما ممکن است که در بسیاری از مواقع امکان گرم کردن و جوشاندن چایی وجود نداشته باشد ، در چنین مواقعی می توان به راحتی از فلاسک های بزرگ و کوچک استفاده کرد. ما در ادامه این مقاله شما را با فلاسک و نحوه خریداری آن آشنا خواهیم کرد.

فلاسک چیست؟

همانطور که همه ما می دانیم فلاسک ها ظروفی هستند که مایعات را به خوبی سرد یا گرم نگه میدارند که هنگام خرید این بستگی به نوع انتخاب شما دارد که چه نوع فلاسکی انتخاب کنید. معمولا فاسک ها به طور شیشه ای و فلزی یلا پلاستیکی است دیواره فلزی دور آن قرار میگیرد و بین این دیواره ها خالی است و فضای باریک میان این دیواره ها از هوا خالی شده است که می توان آنها را دو بطری با دیواره های نازک در نظر گرفت که یکی درون دیگری جا می گیرد و در سر فلاسک به هم متصل می شوند و سپس محکم شده اند. استفاده از فضای خالی بین فلاسک مانع از انتقال گرما به بیرون می شود گرما دهی تابشی را می توان با بهره از روکش بازتابنده در رویه ها به حداقل رساند. طبق برخی از قوانین برخی از اشیا های گرم یا انتقال گرمای خود به محیط اطرافشان سرد و اشیای سرد با گرفتن گرما از محیط  پیرامون خود گرم می شود که کار فلاسک این است که از جریان یافتن گرما از خارج به درون ظرف یا از درون ظرف به خارج از آن جلوگیری کند.

که معمولا فلاسک ها یا گرما و سرما را هدایت می کنند یا اینکه به صورت نارسا عمل می کنند و یا اینکه به صورت همرفت یا تابش عمل می کنند. برخی از فلاسک ها دیواره ای از جنس شیشه دارند و شیشه ماده ای عایق است که اجازه نمیدهد گرما از راه رسانایی جریان پیدا کند همچنین وجود خلاء در فاصله بین دو جداره ان باعث شده است که از جریان یافتن گرما به صورت همرفت جلوگیری کند همچنین پوشش نقره ای داخل ظرف از جریان انتقال به صورت تابش جلوگیری می کند در نتیجه این ظرف می تواند مواد گرم و سرد را برای مدت طولانی بدون اینکه تغییری کند نگهداری کند. معمولا تمامی فلاسک ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • دارای مکانیزم جلوگیری از نشت مایعات
 • دارای قابلیت گرم نگه داشتن مایعات تا ۲۴ ساعت
 • ساخته شده از متریال با کیفیت عالی
 • دارای طراحی باز شونده با یک دست (برخی از فلاسک ها)

علاوه بر این ها بسیاری از افراد از فلاسک استفاده می کنند به همین دلیل افراد کمی هستند که با عملکرد این وسیله آشنایی نداشته باشند. اما شاید برای شما جالب باشد بدانید که اولین فلاسک در سال 1892 میلادی توسط فردی به نام سرجیمزدوار یک فرد شیمیدان و فیزیکدان اسکاتلندی اختراع شد که برای اولین بار در سال 1904 توسط یک شرکت آمریکایی به دست مردم رسید. طراحی دوار به سرعت در قالب یک پیام بازرگانی در سطح کشور آلمان پخش شد و شعار تبلیغاتی این بود: این وسیله نوشیدنی سرد شما را سرد و نوشیدنی گرم شما را گرم نگه می دارد. این وسیله همچنین توسط آلمانی ها ، ثبت اختراع نشد و با نام جدید ترموس معرفی می شد.

پس از این ، و ادعای دوار مبنی بر صاحب امتیاز بودن در دادگاه رد شد. ساختار درونی و شکل کلی ترموس با فلاسک اولیه تفاوت داشت و توسعه یافته بود. به هر حال شرکت آلمانی ، این محصول را در سطح گسترده و در اشکال مختلف تولید و به بازار عرضه کرد. در بسیاری از کشور ها از آلمان و برند ترموس به انواع مخترع فلاسک یاد می شود ولی در امریکا از همان نام فلاسک و گاهی به احترام آقای جیمز دوار با نام دوار فلاسک، شناخته می شود. مردم ابتدا از این وسیله برای گرم نگه داشتن قهوه در محل کار خود استفاده می کردند ولی به مرور زمان استفاده از این وسیله بسیار گسترده شد چون قیمت فلاسک ، قیمت مناسبی داشت و قابل حمل بود. فلاسک ها انواع مختلفی دارند که این ها شامل:

 • فلاسک چای دسته ‌دار
 • فلاسک مسافرتی لیوان‌ دار
 • فلاسک فندکی ماشین
 • فلاسک غذا

فلاسک چیست؟

مزایا و معایب استفاده از فلاسک

مزایا : اگر بخواهیم از مزایای بسیار مهم فلاسک بگوییم باید گفت که از مهم ترین مزایای فلاسک می توان به صرفه ‌جویی در مصرف چای و انرژی اشاره کرد. چرا که با یک‌ بار گرم کردن چای تا چند ساعت می‌ توان چای داغ داشت باشید. معمولا فلاسک ها برای تمامی افراد مناسب هستند به خصوص برای کسانی که بیرون از خانه هستند و می‌ خواهند چای یا قهوه‌ گرم داشته باشند بسیار مناسب است. اگر بخواهیم بهترین فلاسک را شناسایی کنیم باید گفت که بهترین فلاسک فلاسکی است که در هوای گرم محتویات داخل آن را سرد و در هوای سرد محتویات داخل آن را گرم بماند که در هر دو حالت از فاسد شدن نوشیدنی‌ ها‌ جلوگیری کند. تمامی فلاکس که دارای مخزن شیشه‌ ای هستند که از لحاظ بهداشت و راحت تمیز کردن آن بسیار گزینه مناسبی هستند همچنین مخزن ‌های شیشه‌ ای بوها را به خود جذب نمی ‌کند و به ‌راحتی برای نگهداری مواد ترش و مواد غذایی می‌ توان از آنها استفاده کرد. علاوه بر این ها فلاکس ها از استیل ضد زنگ هستند که باعث افزایش عمر و دوام آن می ‌شود و بر اثر ضربه نمی ‌شکند و فقط ممکن است فرو رفتگی در بدنه ایجاد شود. استیل علاوه بر دوام و مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی ، ظاهری زیبا و درخشان دارد.

معایب : یکی از معایب فلاسک ها این است که بر اثر تغییرات دمای ناگهانی یا سهل ‌انگاری ممکن است شیشه آن بشکند. منظور از تغییرات دما این است که اگر آن را از یک محیط سرد بیاورید و فورا در آن مایع داغ بریزید ممکن است که شیشه بشکند که این عیب باعث می‌ شود که گاهی برای پیدا کردن شیشه متناسب با آن مخصوصا در فلاکس‌ های قدیمی دچار مشکل شود. علاوه بر این اگر ضربه شدیدی به آن وارد شود ممکن است خاصیت عایق را از دست بدهد و به ‌اصطلاح گاز آن خارج می ‌شود که قابل تعمیر هم نیست و نکته آخر باید گفت که هنگام خرید دقت کنید که بوی خاصی ندهد چون بعضی از آن ‌ها از مواد بی ‌کیفیت ساخته می ‌شود.

هنگام خرید فلاسک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

زمانی که قصد داریم لوازمی را خریداری کنیم حتما به نکات بسیار مهمی توجه می کنیم که فلاسک هم یکی از لوازمی است که باید به نکات بسیار مهمی درباره آن توجه کنیم به همین دلیل هنگام خرید فلاسک بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشیم:

درب فلاسک : در هنگام خرید باید به درب فلاکس هم توجه کنید چرا که درب آن باید طوری باشد که گرما را نگه‌ دارد و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. همچنین به‌ راحتی درب آن باز و بسته شود و نشتی هم نداشته باشد. مدل‌ های پیچی بهترین مدل درب را دارند چرا که گرما را حفظ کرده و مدت‌ زمان بیشتری مایعات را گرم نگه میدارد.

بدنه بیرونی فلاسک : این پوشش از هر جنسی می ‌تواند باشد. پوشش پلاستیکی به دلیل وزن کمتر و حمل راحت ‌تر کارایی بیشتری نسبت به شیشه دارد. چون شیشه ساختار شکننده و وزن زیادی دارد.

مخزن درونی فلاسک : فلاکس ‌های موجود در بازار دارای مخزن‌ هایی در دو مدل شیشه ‌ای و استیل هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

اندازه فلاسک : در هنگام خرید باید به این نکته توجه کنید که این وسیله را برای چند نفر می‌ خواهید. مثلا برای مسافرت با خانواده و یا دوستان فلاکس بزرگ و برای نوشیدن چای در محل کار فلاکس کوچک مناسب است. هر چه این وسیله کاربردی بزرگ باشد توانایی بیشتری برای گرم نگه‌ داشتن مایعات دارد ولی حمل آن ‌ها سخت ‌تر است.

هنگام خرید فلاسک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام استفاده از فلاسک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • بهتر است فلاسک را خیلی پر نکنید.
 • در آن را کملا سفت کنید.
 • برای شست و شو داخل آن مواد شوینده نریزید.
 • فلاسک را درون ماشین ظرفشویی نگزارید.
 • در جای گرم مانند روی آتش و گاز نگذارید.
 • برای نگهداری نوشیدن های گاز دار نباید از فلاسک استفاده کنید.
 • آن را درون فریزر قرار ندهید.

از فلاسک شیشه ای استفاده کنیم یا استیل؟

اگر قصد خرید فلاسک را داشته باشید ابن سوال برای شما پیش می آید که از چه جنس فلاسکی استفاده کنیم؟ به همین دلیل بهتر است به این نکات توجه داشته باشید چرا که فلاسک از جمله وسایلی است که در سفر یا محل کار و یا خانه مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد های زیادی دارد و آن ها دو نوع هستند که یا به شکل استیل و یا شیشه ای هستند که هر کدام از این ها از مزایا و معایب خود را دارند اما هر دو از فرمول و روش یکسانی موجب گرم ماندن مایعات دارند فلاسک چای اغلب برای افرادی مناسب است که علاقه به نوشیدن چای و قهوه گرم در بیرون از خانه دارند.

ما در ادامه این مقاله شما را با 29 مدل از بهترین فلاسک ها آشنا خواهیم کرد . از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم. اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا